Boğsak Koyu ve Adası Liman Kalesi

Taşucu'ndan yaklaşık 7-8 km uzaktadır. Antalya yolu üzerindedir. İncekum Denizi ve İncekum Limanı ile tanınır.Hemen yanı başında bir yarımada üzerinde bulunan Liman Kalesi ve çevresine askeri üs kurulmuştur.

Taşucu- Antalya yolu üzerinde Osmanlı Devri eseri olan ve 1471 yılında büyük boyutlu olarak inşa edilen kale günümüze kadar az tahribata uğramış. Kale yakın zamanda yapılan NATO İskelesi sahasında bulunuyor.
İskele karşısı, yol üzerinde en kolay görülebilen, restore edilerek temizlenmiş Bizans Dönemi bir su sarnıcı yer alıyor. Yanına park eden araçlar kıyıdan denize giriyorlar.
Boğsak'ta genellikle balıkçılık yaygındır. Hayvancılık da önemli bir geçim kaynağıdır. Tarımsal faaliyet olarak Zeytincilik ve zeytinyağı üretimi ayrıca Keçiboynuzu (harnup)önemli geçim kaynağıdır.İncekum'un yukarısında Boynuzbucağı mezrası Boğsak üzerinde Tokmar Kalesi ve Bağalanı, Çatakkoyağı mezrası bulunur.
Son yıllarda turizm gelişmektedir Pansiyon ve Oteller yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. iki adet Dalgıç okulu vardır bu okul kurslarına devam edenlere Uluslararası Dalgıç Sertifikası verilmektedir. Aynı zamanda Bu okulların tekneleri ile mavi koylara günübirlik tekne turları yapılmaktadır.Boğsak ta zengin boksit(aliminyum ve demir) yatakları mevcuttur.Bu maden çimento hammaddesidir.Lacivert denizinin hemen ilerisinde Fener Adası bve ada üzerinde bazı tarihi kalıntılar yer almaktadır.Köyün içinden bir dere akmakta ve bu dere balıkçı tekneleri için barınak oluşturmaktadır 
Eşsiz bir doğanın içerisinde doğal bir dalgakıran görevi üstlenen Boğsak Koyu ve hemen karşısındaki doğal ve tarihi güzellikleri ileBoğsak Adası, Mavi Bayraklı deniziyle görülmeye, tanımaya, deneyimlemeye değer bir yer.

Harita Yükleniyor...
Geri Dön

Turlar ve Diğer Hizmetler Hakkında Bilgi Almak için Bize Ulaşın

0 324 741 30 11

0 535 027 02 02

0 507 268 47 64

Taşucu Merkez Yat limanı içi - Taşucu/Silifke/Mersin