DANA ADASI (Kargacık Adası) (Pithyussa Adası)

Akdeniz kıyısından 2 km uzaklıkta ve Silifke'nin güneybatısında bulunan ada.

Kargacık adıyla da bilinir. Denizden yüksekliği 270 m.dir. Orta Çağ deniz haritalarında, deniz ve deniz savaşlarıyla ilgili kitaplarda Provençal ya da Pityusa olarak geçer. Yüzölçümü 2,69 km2.

Dana Adası ortaçağ kaynaklarına göre Güney Fransalı tüccarların ticaret yeri olarak kullandıkları bir liman kenti olarak bilinmektedir. Dana adasındaki antik kalıntılar arasında kiliseler, mezarlar ve lahitler bulunmaktadır. Stratejik konumu ve tatlı su kaynakları ile ayrı bir öneme sahip olan Dana Adası (Pithyussa Adası) üzerinde özellikle rüzgardan korunaklı ve Anadolu kıyılarına bakan kuzey yüzünde Roma ve Erken Bizans Dönemi'ne ait birkaç kilise, mezarlar, lahitler, sarnıçlar, evler ve liman yapısının izleriyle Roma Dönemi'ne ait bir hamam yapısı vardır.

Günübirlik yatların vazgecilmez ugrak yerlerinden olupTemiz suları ile tatilcilere, dalıcılara çok farklı olanaklar sunmaktadır. Dana adasının batı burnunda ters dönmüş yük gemisi dalgıçlar tarafından sık ziyaret edilen batıklar arasındadır. Kurt burnu, Fok burnu, kuzey batısında batık bir adanın bulunduğu Dana adası, büyük amphoraların yer aldığı Sıncak Koyu Mersin'in ilginç dalış noktalarıdır tatilcilerin Profesyonel dalıcılık ve deniz altı avcılığı amacıyla ziyaret edilmektedir.

Harita Yükleniyor...
Geri Dön

Turlar ve Diğer Hizmetler Hakkında Bilgi Almak için Bize Ulaşın

0 324 741 30 11

0 535 027 02 02

0 507 268 47 64

Taşucu Merkez Yat limanı içi - Taşucu/Silifke/Mersin