TİSAN koyu yarımadası (APHRODİSİAS antik kenti)

Tisan Mersin'in Silifke ilçesine bağlı,Yeşilovacık beldesi sahilinde, mavi ve yeşilin buluştuğu koyda, Yunan kolonisi olarak kurulan antik kent, tarihi kalıntılarının yanısıra, doğal güzellikleriyle görenleri adeta büyülüyor. Akdenizin saklı cenneti olarak adlandırılan turkuaz rengi koy, Silifke İlçesinin güneybatısnda bulunuyor. Bugün TİSAN adıyla bilinen APHRODİSİAS antik kenti, beldenin denize uzanan burnunda yeralıyor.

İl Kültür ve Truzim Müdürlüğü kaynaklarından derlenen bilgiye göre, doğu ve batı olmak üzere, iki limanı olan antik kent, APHRODİSİAS, İ.Ö.VII. yüzyılda kurulmuş bir yunan kolonisidir. Helen dilinde "Aphrodite'ye adanmış, Aphrodite Yurdu" anlamındadır. Bilindiği gibi, Anadolu'da Afrodit'e adanmış birçok antik şehir bulunmaktadır. Toroslar'dakinin, öteki adıyla Klikya'dakinin adı Afrodisyas Klikyan'dır. 
Romalıların ve Bizanslıların yaşadığı bu antik kentte,o zamanlardan kalma fazla bir şey yok, çünkü fazlasıyla tahrip edilmiş. Ancak Bizans döneminden kalma bir kilisenin tabanındaki mozaik resimler sağlam olarak günümüze kadar kalabilmiş. Mozaikteki keklik, ördek, karabatak, yani o yöreye ait kuşların resimleri hala canlılığını koruyor.   Bembeyaz kumlardan oluşan, mercan koylarını andıran türkuaz rengi iki cazibeli kumsalı bulunmaktadır.  Tarihi kalıntıların yanı sıra, doğa güzellikleriylede ön plana çıkan ve ziyaretçilerini adeta büyüleyen antik kentin yakınında 1976 yılında kurulmuş, sakinlerinin büyük bir çoğunluğunu ANKARA'lıların oluşturduğu birde tatil köyü bulunuyor. Tisan adıyla kurulan tatil köyünde, doğu ve batı olmak üzere, kumu beyaz, mercan koylarını andıran turkuaz renkli iki koy ve doğuya bakan koyun karşısında, tatilcilerin yüzerek gidip gelebilecekleri mesafede iki de ada yer alıyor. İki ayrı sahilin bulunması, rüzgarın doğudan ve batıdan esişiyle, dalgaya göre tatilcilere farklı seçenekler sunuyor. TİSAN, sessizliği, doğayı, denizi ve tarihi sevenler için güzel bir mekan olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda dogu koyunun ortasında tisan adası butun ihtisamıyla guzelliline guzellik katıyor, Bembeyaz kumlardan oluşan, mercan koylarını andıran türkuaz rengi iki cazibeli kumsalı bulunmaktadır Çakıl taşlarının bile metrelerce uzaktan görülebildiği koy, son yıllarda bolgeye gelen yerli ve yabancı turislerin ilgi odagı  haline gelmiştir....''

Bu guzelligi sizde yatlarımzla yapmıs oldugumuz turlarla yasabilir ve bu unutulmaz koyu sizde kesfedebilirsiniz.Tisan en guzel denizden kesfedilir ve hissedilir.

Harita Yükleniyor...

Tasucu Tisan Tekne Gezisi
Marinada bağlı duran Göktuğ yatçılık gezi tekneleri Taşucu çevresinde düzenledikleri, gün boyu süren geziler için saat 10.00 da halat çözüp denize açılıyorlar. 125 ve 140 kişilik, dört tuvaletli özel duşlu teknelerle yapılan dört duraklı gezilerde ilk olarak NATO iskelesi, Liman Kalesi önünden geçerek, dibi kum olan Barbaros koyunda saat 10.30 da yüzme molası veriliyor. İkinci durak olan Dana Adası saat 12.30 da yemek molası olarak durulan mevkii oluyor. Mönüde Öğle yemeği 
Balık, Makarna, Patates cipsi ve salata
- Mevsim Meyvesi 
- Mersin - Adana - Tarsus ile Taşucu arası Gidiş - Dönüş Ulaşım
- Eğlence ve köpük Show
- Her molada yüzme imkânı 
- Ve gün boyu her türden müzik yayını

- Animasyonlar eşliğinde dans etme imkânı . Temiz havanın etkisiyle iştahla yenen yemekler sonrası saat 15.00 de tasucu Tisan Koyuna gelen tekneler iki saat boyunca yolcularına yüzme molası veriyor,Tavla, okey, iskambil oynayıp, tekneden yapılan müzik yayınını dinliyorlar. Son durak olan Boğsak'a saat 17.00 de geliniyor. Tatilci yolcular, yüzme ve meyve ikram molası sonrası 17.45 de Taşucu'na geri dönüş yaparken içtikleri ekstraların hesabını da ayrıca ödüyorlar. 
Yat turunda gorulecek yerler sırasıyla asagıdadır
daha onceden telefonla yer ayrıtılabınıyor genelde cok yogun oluyorlar eger ıstersenız sızı hotelınızden yada evınızden alıp gerı tur sonunda sızı evınıze bırakıyorlar
her ıhtımale karsı telefon numaralarınıda yazıyorum 
0 324 741 30 den arayın bolge ıle genız bılgı de alabılırsınız bu telefon numarasından
www.goktug-yat.com
tasucu Liman Kalesi
Taşucu'na 7 Km uzaklıkta Taşucu- Antalya yolu üzerinde Osmanlı Devri eseri olan ve 1471 yılında büyük boyutlu olarak inşa edilen kale günümüze kadar az tahribata uğramış. Kale yakın zamanda yapılan NATO İskelesi sahasında bulunuyor. 
İskele karşısı, yol üzerinde en kolay görülebilen, restore edilerek temizlenmiş Bizans Dönemi bir su sarnıcı yer alıyor. Yanına park eden araçlar kıyıdan denize giriyorlar. 
Silifke Boğsak Adası
Taşucu'nun 10 km batısında Boğsak Koyu girişinde görülüyor.  

Mersin - Antalya (D400) karayolu üzerinde, 102. kilometrede, eşsiz bir doğanın içerisinde doğal bir dalgakıran görevi üstlenen Boğsak Koyu ve hemen karşısındaki doğal ve tarihi güzellikleri ile tasucu Boğsak Adası, Mavi Bayraklı deniziyle görülmeye, tanımaya, deneyimlemeye değer bir yer. 
Günübirlik düzenlenen yat turları ile adaya ayak basmanız mümkün. 
tasucu Barboros koyu

Akdeniz’in güneyinde, Antalya-Mersin karayolu üzerinde, Mersin İli'nin Silifke İlçesine 30 km uzaklıktadır. Toroslar’ın eteğinden başlayarak Barbaros Koyuna doğru uzanan, mavi ile yeşilin buluştuğu Köy görünümlü bir beldedir. Beldenin nüfusu 2348'dir. Başlıca geçim kaynağı balıkçılık, hayvancılık, seracılık ve turizmdir. Türkiye'de ilk turfanda sebze, kayısı, erik, badem, üzüm, domates, salatalık Akdere’de yetişmektedir.
Dana Adası
Temiz suları ile Mersin, dalıcılara çok farklı olanaklar sunmaktadır. Dana adasının batı burnunda ters dönmüş yük gemisi dalgıçlar tarafından sık ziyaret edilen batıklar arasındadır. Kurt burnu, Fok burnu, kuzey batısında batık bir adanın bulunduğu Dana adası, büyük amphoraların yer aldığı Sıncak Koyu Mersin'in ilginç dalış noktalarıdır.
Tisan
Doğu ve Batı olmak üzere birbirinden güzel iki koyu vardır.
Tisan adıyla bilinen Afrodisyas Klikyan antik bir kenttir de; Helen dilinde “Aphrodite’ye adanmış, Aphrodite Yurdu” anlamındadır. Bilindiği gibi, Anadolu’da Afrodit’e adanmış birçok antik şehir bulunmaktadır. Toroslar’dakinin, öteki adıyla Klikya’dakinin adı Afrodisyas Klikyan’dır. 
Romalıların ve Bizanslıların yaşadığı bu antik kentte,o zamanlardan kalma fazla bir şey yok, çünkü fazlasıyla tahrip edilmiş. Ancak Bizans döneminden kalma bir kilisenin tabanındaki mozaik resimler sağlam olarak günümüze kadar kalabilmiş. Mozaikteki keklik, ördek, karabatak, yani o yöreye ait kuşların resimleri hala canlılığını koruyor.   Bembeyaz kumlardan oluşan, mercan koylarını andıran türkuaz rengi iki cazibeli kumsalı bulunmaktadır. Doğu ve Batı, iki ayrı sahilinin bulunması rüzgârın doğudan ve batıdan esişine ve dalgaya göre insanlara seçenekler sunmaktadır. Tisan Tatil Köyü doğaya ve denize zarar verilmeden kurulmuş olması insanı sevindirmektedir. Tisan’ın güzelliğine güzellik katan Doğuya bakan koyun karşısında irili ufaklı iki de adası vardır. Oraya yüzerek gidip gelmek tatilcilere ayrı bir haz vermektedir.Sessizliği, doğayı, denizi, tarihi sevenler için güzel bir mekandır, insana huzur verir. Gençler için tavla atıp denize girecekleri sahil kafeleri bulunmaktadır. Doğayı, sessizliği ve dinginliği arayan insanlar için biçilmiş kaftandır Tisan.

Geri Dön

Turlar ve Diğer Hizmetler Hakkında Bilgi Almak için Bize Ulaşın

0 324 741 30 11

0 535 027 02 02

0 507 268 47 64

Taşucu Merkez Yat limanı içi - Taşucu/Silifke/Mersin